ΑΓΩΝΕΣ PWA PWA 2018

2ος ΑΓΩΝΑΣ SLALOM ΚΑΙ FOIL ΤΟΥ PWA ΓΙΑ ΤΟ 2018, ΚΟΡΕΑ

Με πολύ καλές καιρικές συνθήκες και μεγάλες μάχες ολοκληρώθηκε ο δεύτερος αγώνας Slalom και Foil της χρονιάς για το παγκόσμιο επαγγελματικό πρωτάθλημα PWA. Οι αθλητές που κατέκτησαν τις πρώτες θέσεις σε κάθε κατηγορία είναι οι  Matteo Iachino, Delphine Cousin Questel και   Mateus Isaac.

Slalom (Άντρες)

Στους άντρες η μάχη για την πρώτη θέση ανάμεσα στους  Matteo Iachino και Antoine Albeau  ήταν μεγάλη, με την νίκη να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Τελικά έπειτα από πολύ μικρή βαθμολογική διαφορά ο Matteo Iachino κατάφερε να επικρατήσει κερδίζοντας την πρώτη θέση του βάθρου.

Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Γάλλος αθλητής Pierre Mortefon ο οποίος ίσως αποτελεί υπόδειγμα αθλητή, λόγω της συνέπειας στην απόδοση του τα τελευταία χρόνια.

Slalom (Γυναίκες)

Στις γυναίκες, η Delphine Cousin Questel φάνηκε να είναι η απόλυτη διεκδικήτρια του αγώνα κερδίζοντας την πρώτη θέση σε τρία από τα έξι eliminations που πραγματοποιήθηκαν, εξασφαλίζοντας έτσι μια μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους αντιπάλους της αλλά και φυσικά την πρώτη θέση στο βάθρο.

Στην δεύτερη θέση του βάθρου βρίσκεται η Τουρκικής καταγωγής Lena Erdil η οποία ξεκινώντας με μία μέτρια αρχή κατάφερε να επανέλθει και να ανέβει στην κατάταξη.

Αξίζει να αναφερθεί ότι η 21 χρονών αθλήτρια  Maëlle Guilbaud ήταν αυτή που κατέκτησε την τρίτη θέση του βάθρου, φτάνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα της τόσο ψηλά σε αγώνα του PWA .

FOIL (Άντρες)

Από τον πρώτο αγώνα foil του έτους φάνηκε πως η μάχη για την πρώτη θέση του βάθρου της κατηγορίας αυτής θα είναι δύσκολη και με πολλές ανατροπές.

Στην πρώτη θέση στον αγώνα αυτό βρίσκεται ο Mateus Isaac, στην δεύτερη ο Gonzalo Costa Hoevel  και στην τρίτη ο Alexandre Cousin. Ενώ σίγουρα αποτελεί έκπληξη η θέση του Antoine Albeau ο οποίος τερμάτισε στην πέμπτη θέση.

Παρακάτω σας παραθέτουμε βίντεο που δημιούργησε και δημοσίευσε στον επίσημο λογαριασμό της στο YouTube η οργάνωση PWA και στα οποία βλέπουμε στιγμιότυπα αλλά και συνεντεύξεις των αθλητών από τις ημέρες διεξαγωγής του αγώνα.

Ας παρακολουθήσουμε τα βίντεο!

 

Στην συνέχεια σας παραθέτουμε βίντεο που δημιούργησε και δημοσίευσε στον επίσημο λογαριασμό της στο YouTube η οργάνωση PWA και στα οποία βλέπουμε τους τελικούς από κάθε elimination που πραγματοποιήθηκε:

Ας παρακολουθήσουμε τα βίντεο!

 

Παρακάτω σας παραθέτουμε τα τελικά αποτελέσματα με τους δέκα πρώτους από τις τρείς κατηγορίες που πραγματοποιήθηκαν στον αγώνα αυτό:

SLALOM ΑΝΤΡΕΣ

# ΟΝΟΜΑ ΑΡΙΘΜΟΣ ΙΣΤΙΟΥ ELIMINATIONS (DISC) FINAL POINTS
1
Starboard, Severne Sails, Shamal Sunglasses
ITA-140 3.0, 0.7, 2.0, 0.7 (3.0) 3.4 10300
2
RRD, NeilPryde
F-192 0.7, 8.0, 0.7, 4.0 (8.0) 5.4 10200
3
NorthSails, Fanatic, Chopper Fins
F-14 4.0, 7.0, 3.0, 5.0 (7.0) 12.0 10100
4
NeilPryde, JP Australia
BRA-767 26.5, 3.0, 9.0, 2.0 (26.5) 14.0 10000
5
NorthSails, Fanatic
NED-69 7.0, 4.0, 4.0, 8.0 (8.0) 15.0 9900
6
JP, Loftsails, Chopper Fins
F-916 5.0, 10.0, 8.0, 9.0 (10.0) 22.0 9800
7
GA Sails, Tabou Boards
FRA-91 6.0, 18.5, 15.0, 3.0 (18.5) 24.0 9700
8
GA Sails, Tabou Boards, Shamal Sunglasses
GBR-83 9.0, 11.0, 8.0, 22.5 (22.5) 28.0 9600
9
GA Sails, Tabou Boards
NED-191 15.0, 6.0, 30.5, 10.0 (30.5) 31.0 9500
10
Patrik, Avanti Sails
SXM-421 12.0, 9.0, 18.5, 13.0 (18.5) 34.0 9400

 

SLALOM ΓΥΝΑΙΚΕΣ

# ΟΝΟΜΑ ΑΡΙΘΜΟΣ ΙΣΤΙΟΥ ELIMINATIONS (DISC) FINAL POINTS
1
Starboard, S2Maui
FRA-775 2.0, 0.7, 4.0, 0.7, 2.0, 0.7 (4.0) 6.1 10300
2
Starboard, Point-7, AL360, Chopper Fins
TUR-33 9.0, 2.0, 0.7, 2.0, 4.0, 6.0 (9.0) 14.7 10200
3
Loftsails, Patrik
FRA-551 4.0, 6.0, 9.0, 3.0, 0.7, 3.0 (9.0) 16.7 10100
4
NorthSails, Fanatic
FRA-118 6.0, 5.0, 3.0, 4.0, 3.0, 2.0 (6.0) 17.0 10000
5
NorthSails, Fanatic
NED-16 5.0, 4.0, 2.0, 5.0, 5.0, 12.0 (12.0) 21.0 9900
6
NorthSails, Fanatic
GBR-96 0.7, 8.0, 5.0, 10.0, 6.0, 10.0 (10.0) 29.7 9800
7
NeilPryde
NC-815 10.0, 3.0, 6.0, 7.0, 8.0, 9.0 (10.0) 33.0 9700
8
Starboard, S2Maui
JPN-311 3.0, 9.0, 12.0, 6.0, 12.0, 7.0 (12.0) 37.0 9600
9
Starboard, Point-7
TUR-165 11.0, 11.0, 7.0, 8.0, 7.0, 4.0 (11.0) 37.0 9500
10
Point-7, I-99
J-94 23.5, 10.0, 8.0, 9.0, 10.0, 5.0 (23.5) 42.0 9400

 

FOIL  ΑΝΤΡΕΣ

# ΟΝΟΜΑ ΑΡΙΘΜΟΣ ΙΣΤΙΟΥ ELIMINATIONS (DISC) FINAL POINTS
1
NeilPryde, JP Australia
BRA-767 0.7, 23.0, 5.0, 4.0 (23.0) 9.7 10300
2
Starboard, Severne Sails, Chopper Fins
ARG-3 14.0, 8.0, 2.0, 0.7 (14.0) 10.7 10200
3
GA Sails, Patrik, Chopper Fins
FRA-752 2.0, 11.0, 9.0, 2.0 (11.0) 13.0 10100
4
JP, Severne Sails
NB-20 10.0, 0.7, 12.0, 3.0 (12.0) 13.7 10000
5
RRD, NeilPryde
F-192 9.0, 5.0, 0.7, 8.0 (9.0) 13.7 9900
6
NorthSails, Fanatic, Chopper Fins
F-14 15.0, 2.0, 7.0, 6.0 (15.0) 15.0 9800
7
NeilPryde, JP
DEN-24 4.0, 9.0, 4.0, 7.0 (9.0) 15.0 9700
8
RRD, NeilPryde
ISR-1 3.0, 21.0, 3.0, 11.0 (21.0) 17.0 9600
9
Challenger Sails, I-99
POL-23 7.0, 3.0, 24.0, 15.0 (24.0) 25.0 9500
10
Starboard, Severne Sails, Shamal Sunglasses
ITA-140 11.0, 4.0, 11.0, 10.0 (11.0) 25.0 9400

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρωτάθλημα μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα τους στο ακόλουθο λινκ:  www.pwaworldtour.com